بیانیه هیأت داوران جشنواره اینفوگرافیک رسم سرخ

جشنواره ها، فرصت مغتنمی برای توجه بخشی بیشتر به حوزه های مختلف هستند و نخستین جشنواره اینفوگرافیک رسم سرخ، فرصتی است برای عنایت بیشتر به حوزه اینفوگرافیک به ویژه در حوزه ایثار و شهادت

ویژگی ها و مقتضیات حاکم بر عصر ارتباطات، دسترسی آزاد به داده ها و اطلاعات، تعدد رسانه ها و حجم و تنوع بالای اطلاعات، زمان محدود مخاطبان، تلاش بیش از پیش رسانه ها برای مدیریت توجه و جلب نظر و رضایت مخاطبان و... ، بهره گیری از روشها و ابزارهایی را ضرورت بخشیده که از جمله آنها اینفوگرافیک است.

 

اینفوگرافیک که از پیوند information و graphic حاصل شده، یک نمایشگر بصری اطلاعات است که به یاری ابزارهای مختلف، اطلاعات را به زبانی ساده، قابل فهم و درک در اختیار مخاطبان قرار می دهد و ویژگیها و قابلیتها و تنوع قالبهای نمایشی آن، این نوع گرافیک را به یکی از قالبهای ارائه محتوای بصری محبوب تبدیل کرده است. با رواج اینفوگرافیک در جهان، از اوایل دهه 80 در ایران نیز ، اینفوگرافیک در قالبهای مدرن آن، مورد توجه قرار گرفته و گرایش به آن از دهه 90 به این سو، افزایش یافته است. هرچند، نیاز به یادآوری است که اینفوگرافیک در قالبهای غیرامروزی آن از دیرباز در ایران مورد توجه بوده است.

 

جشنواره ها، فرصت مغتنمی برای توجه بخشی بیشتر به حوزه های مختلف هستند و نخستین جشنواره اینفوگرافیک رسم سرخ، فرصتی است برای عنایت بیشتر به حوزه اینفوگرافیک به ویژه در حوزه ایثار و شهادت.

 

امروز آیین پایانی این جشنواره است. جشنواره ای که با هدف ترویج فرهنگ ایثار و شهادت با بهره گیری از روشهای نوین بصری سازی اخبار و اطلاعات به ویژه در قالبهای مختلف اینفوگرافیک و نیوزگرافیک (گرافیک خبری) و همچنین ایجاد زمینه های رقابتی برای تولید هدفمند آثاری با همین رویکرد در 7 محور فرهنگ ایثار و شهادت، ایثار اجتماعی، دیپلماسی ایثار، خودباوری و همگرایی ملی، عزت و اقتدار، جنگ نرم و صلح و بخش ویژه با عنوان دستاوردهای چهل سال انقلاب اسلامی در قاب اینفوگرافیک برگزار شده است.

 

در جریان برگزاری این جشنواره، شرکت کنندگان از 12 آذر تا 22 بهمن ماه سالجاری به ارسال آثار به دبیرخانه اقدام کرده اند که در نهایت، 139 هنرمند با 300 اثر در دو بخش اینفوگرافیک ایستا و اینفوگرافیک متحرک شرکت کردند.

در 24 بهمن 1397، 8 داور اصلی این جشنواره اعم از دکتر مریم سلیمی و آقایان دکتر محمود مختاریان، دکتر رحیم نریمانی، سلمان رئیس عبداللهی، دکتر شاکر واثقی، شعیب حسینی، دکتر احمد علی اکبری و محمد حسنی در دو مرحله مقدماتی و نهایی به داوری آثار ارسالی پرداختند . داوران 9 نفر را به عنوان برگزیده اصلی این جشنواره شناسایی و معرفی کردند که به ترتیب رتبه های اول، دوم، سوم و شایسته تقدیر را به خود اختصاص داده اند. بر این اساس: 4 نفر در بخش ایستا، 4 نفر در بخش متحرک و یک نفر نیز در بخش ویژه مربوط به دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی در قاب اینفوگرافیک به عنوان برگزیده معرفی شده اند.

علاوه بر 9 اثر مذکور، 11 اثر دیگر نیز به عنوان آثار راه یافته به نمایشگاه شناخته شده اند.

 

آثار با مبنا قرار دادن 13 معیار اصلی اعم از ساختار مناسب، اصالت و منحصر به فرد بودن، مستند بودن، روزآمد بودن آمار و اطلاعات، درستی و دقت، ایجاز (جامع بودن و کفایت)، سهولت در انتقال اطلاعات، زیبایی و جذّابیت، چیدمان، ترکیب و رنگ‌بندی مناسب، ابتکار و خلاقیت در ایده و اجرا، استفاده از ابزار و روشهای مناسب دیداری سازی داده ها و اطلاعات، استفاده از عناصر و نشانه‌های ملّی ، بومی و نمادهای ایثار و شهادت و بهره مندی از یک روایت مناسب مورد ارزیابی قرار گرفتند که در خصوص آثار اینفوگرافیک متحرک، علاوه بر نکات مذکور، ملاحظاتی مانند تکنیکهای اجرا، صوت، افکت و نریشن، چگونگی آغاز و پایانی اثر، سرعت نمایش فریمها، رابطه بین موسیقی و موضوع و... نیز منظر قرار گرفت.

پیش از اعلام نظر اعضای محترم هیأت داوران در خصوص کیفیت آثار ارسالی، با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس، ذکر این نکته ضروری است که برگزاری جشنواره ای ویژه اینفوگرافیک در حوزه ایثار و شهادت، در آستانه چهل و یکسالگی انقلاب اسلامی، از حرکتهای بزرگ و ارزشمند محسوب می شود که می تواند به تولید آثاری هدفمند با زبان و روایتی متفاوت و بصری در این حوزه منجر شود.

بررسی آثار ارسالی، از تنوع جغرافیایی و استانی شرکت کنندگان حکایت دارد که نویدبخش توجه به اینفوگرافیک در سراسر کشور است.

آثار ارسالی به جشنواره به طور کلی از سطح قابل قبولی برخوردار بوده و به لحاظ فراوانی نیز هر دو بخش با استقبال قابل توجهی روبرو شده، هرچند، غلبه با آثار ایستا است ولی امید می رود در سالهای آتی، بر تعداد آثار غیرایستا افزوده شود.

بررسی آثار، مبتنی بر معیارهای اصلی مذکور، حکایت از این مهم دارد که به جز تعداد محدودی از آثار، سایر آنها فاقد ابتکار و خلاقیت در ایده و اجرا بوده و بعضاً آثار فاقد ارکان و ساختار مناسب یک اثر اینفوگرافیک بودند و لذا بهره مندی از تیتر، لید یا ورودی، بدنه بصری مناسب با بهره گیری از تکنیکهای متناسب، ذکر نام تولید کننده و منابع، ضروری است.

ضمن تأکید هیأت داوران بر لزوم تولیدی بودن آثار و عدم بهره گیری از قالبهای آماده در هر دو بخش ایستا و متحرک، توجه به فرم و محتوا را به عنوان دوبال در تولید آثار اینفوگرافیک ضروری می دانند.

همچنین داوران در این خصوص اتفاق نظر داشتند که آثار ، فاقد فونت شناسی دقیق و صحیح بوده و بر این مهم اصرار دارند که بهره گیری از فونت در آثار اینفوگرافیک نباید از بیش از 3 نوع فونت همخانواده تجاوز کند.

ضمن توجه دهی به بهره گیری از قوانین ادارکی گشتالتی و عنایت به مبانی هنرهای تجسمی در آثار، بر لزوم طراحی مناسب و صحیح اطلاعات و وضوح و سهولت در انتقال پیام در آثار توجه شود.

داوران همچنین بر لزوم برخورداری آثار از ترکیب و رنگ‌بندی مناسب و عدم استفاده از تنوع رنگی متعدد و بی هدف و فاقد پیام یا اطلاعی خاص تأکید دارند و به استفاده از رنگ در انتقال پیام و درخددمت موضوع اصلی اینفوگرافیک توصیه دارند.

عدم استفاده از محتوا و عناصر بصری مازاد و لزوم خلاصه سازی محتوا، از دیگر نکات مدنظر داوران در روند بررسی آثار بود.

هیأت محترم داوران نخستین جشنواره اینفوگرافیک، ضمن توجه دهی مجدد فعالان حوزه اینفوگرافیک از جمله شرکت کنندگان این جشنواره به قوانین و معیارهای اصلی در تولید آثار، با ابراز خرسندی از برگزاری این رقابت اثربخش، به برگزیدگان این دوره تبریک می‌گوید و مراتب سپاس و قدردانی خود را به برگزارکنندگان آن تقدیم می‌دارد. این هیأت همچنین از حمایت‌های بی‌دریغ حجت الاسلام و المسلمین شهیدی محلاتی نماینده محترم ولی فقیه، معاون رئیس جمهور و رئیس محترم بنیاد شهید و امور ایثارگران) و زحمات ارزنده حجت الاسلام و المسلمین کاویانی راد معاون محترم فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید، آقای دکتر رحیم نریمانی (دبیر اجرایی جشنواره و مدیر محترم کل اسناد و انتشارات بنیاد شهید) و اعضای محترم کمیته‌ اجرایی، کلیه کارکنان اداره کل اسناد و انتشارات، همچنین پایگاه اطلاع رسانی فرهنگی «نوید شاهد» و شرکت داده پردازان وب مهراز به عنوان مجری انفورماتیک جشنواره و نیز حامیان جشنواره اعم از مرکز دانش پژوهان و تشکلهای شاهد، دانشگاه صدا و سیما، دانشگاه سوره، نشر شاهد، دانشگاه علوم پزشکی مشهد و بیمه دی تقدیر و تشکر می کند.

 

هیأت داوران

 

نخستین جشنواره اینفوگرافیک رسم سرخ

 

14 اسفند 1397

یک شنبه 19 اسفند 1397 15:36