سوژه های ناب ایثار و‌ شهادت را در قاب اینفوگرافی به مخاطبان عرضه می کنیم

حجت الاسلام و المسلمین کاویانی‎‌راد در این مراسم گفت: اینفوگرافیک راه نوین و استاندارد برای اشاعه اطلاعات در عرصه فرهنگ است.
به گزارش نوید شاهد اختتامیه نخستین ‌دوره جشنواره‌ رسم‌سرخ‌ با حضور حجت الاسلام و المسلمین سید محمدعلی شهیدی محلاتی، رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران؛‌ حجت‌الاسلام‌ و المسلمین محمدحسن کاویانی‌راد، معاون ‌فرهنگی و آموزشی بنیاد،حجت الاسلام سید سعیدرضا عاملی دبیر عالی انقلاب فرهنگی دکتر یونس شکرخواه، استاد پیشکسوت علوم‌ارتباطات، دکتر محبوب شهبازی مشاور عالی و دستیار ویژه رییس بنیاد شهید و جمعی از مدیران فرهنگی بنیاد، صبح امروز در سالن سوره حوزه هنری برگزار از برترین ها و شایستگان‌تقدیر جشنواره تقدیر شد.

 

حجت الاسلام محمد حسن کاویانی‌راد در ابتدای این مراسم در سخنانی ‌گفت: لازم ‌می‌دانم ابتدا از‌ تمام افراد و کسانی که با تلاش و همت باعث شدند این گام مهم در عرصه اطلاع‌رسانی‌ در عرصه فرهنگ ایثار ‌و شهادت برداشته شود سپاسگذاری و قدردانی کنم. واضح است که نام و یاد شهیدان همواره مایه افتخار فرهنگ و هنر این مرزوبوم بوده‌ است.

 

وی افزود: خوشبختانه و‌ با اقتدار جشن ‌چهل‌سالگی انقلاب را برپا کردیم و اکنون در آستانه چهل‌ساله دوم آن هستیم‌. در حقیقت در گام دوم چهل‌سالگی شایسته است که ادبیات و شکل انتقال پیام مورد بازنگری قرار گیرد و بیانی متناسب با این شان والا کسب کند. ‌خوشبختانه یکی‌ از دستاوردهای انقلاب اسلامی‌ تربیت نسلی با اراده است.

کاویانی‌راد گفت: نسل امروزی با عقبه‌ای چهل‌ساله نیازمند ابزارهای نوین و جذاب و پویا است. درواقع بنا و استقرار هر فرهنگی مدیون شکل و محتوای آن است. از نظر قالب در ارائه مفاهیم میان نسل پیشین و امروز نارسایی‌هایی وجود دارد که‌ این شکاف موجود را می‌توان با سازوکاری جدید رفع کرد.

 

وی‌ افزود: تلاش کردیم‌ در آغاز چهل‌ساله دوم در ‌این ‌زمینه به تجربه جدیدی دست یابیم. رشد اینفوگرافیک از جهات مهمی بسیاری ضروری است چراکه علاوه‌بر ‌کم‌هزینه بودن کم‌ حجم‌ نیز است.

 

معاون فرهنگی بنیاد شهید با اشاره به میزان‌حوصله نسل امروز‌در برخورد با رسانه‌ها گفت: امروزه‌ ما با نسلی‌ مواجه هستیم‌ که حوصله خواندن متن‌های طولانی حتی‌ تورق کتاب‌ را هم ندارند. در‌ این‌زمانه اغلب مردم با کمبود زمان مواجه هستند. ما نیازمند این امر‌ هستیم‌ که داشته‌ای فرهنگی‌ خود را در‌ حوزه ایثار و‌ شهادت از طریقی نوین و به شکل جدیدی ارائه دهیم.

وی گفت: نزدیک به ۳۰۰ اثر از سوی هنرمندان اینفوگرافی به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد که نشان‌دهنده استقبال نسبی است. امیدواریم که در دوره‌های آتی سطح کیفیت و کمیت آن در حد شایسته گسترش یابد.

 

 

 
 
چهار شنبه 15 اسفند 1397 11:39