اینفوگرافیک به معانی عمیق ایثار و شهادت جاذبه می بخشد

حجت‌الاسلام عاملی گفت:ما اکنون در عصر اطلاعات و داده‌های بزرگ زندگی می‌کنیم و با انباشت و تراکم اطلاعات روبه‌رو هستیم که در هیچ مقطعی از تاریخ این حجم از اطلاعات بصورت شبکه‌ای و جهانی وجود نداشته است.

 

به گزارش نوید شاهد؛ حجت‌الاسلام سید سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی امروز در مراسم اختتامیه نخستین جشنواره ملی اینفوگرافیک رسم سرخ، اظهار داشت: تصویر یک واقعیتی در بیرون دارد و یک بازنمایی در ذهن دارد. مردان خدا تصویر ذهنی زیبایی از خدا دارند و از منظر الهی به هستی نگاه می‌کنند. از این‌رو خوبی، بدی و تلخی دنیا چیزی جز جلوه جمال الهی نیست. در این جشنواره اطلاعات تصویری (اینفوگرافی) چند نکته‌ای را از منظر فن‌آوری ارتباطات و اطلاعات عرض می‌کنم: ما اکنون در عصر اطلاعات و داده‌های بزرگ زندگی می‌کنیم و دنیای ما از اطلاعات فراگیر پُر شده است. امروز با انباشت و تراکم اطلاعات روبه‌رو هستیم که در هیچ مقطعی از تاریخ این حجم از اطلاعات بصورت شبکه‌ای و جهانی وجود نداشته است.

 

ضرورت توسعه سواد الگوریتمی و مجازی در کشور

وی گفت: کاربران اینترنت از مرز چهار میلیون و 200 هزار نفر، تعداد وب‌سایت‌های جهان از مرز یک میلیارد و هشتصد میلیون، تعداد ایمیل‌های ارسالی در سال 2019 از مرز 16 تریلیون، تماشای فیلم فقط در سامانه یوتیوب در سال جاری از مرز 500 میلیارد و کاربران فیسبوک از مرز دو و نیم میلیارد گذشته است. این داده‌ها نشان می‌دهد که ما در دنیای داده‌های بزرگ زندگی می‌کنیم و دائما این جامعه به دنیای اطلاعات و داده‌ها وصل می‌شود.

حجت‌الاسلام عاملی با بیان اینکه داده سطح دوم اطلاعات است که اگر در گذشته تبدیل به یک واقعیت دوم نشده بود، امروز در یک عرصه بسیار گسترده به چنین واقعیت بزرگی تبدیل شده است، افزود: امروز می‌توان از واقعیت بزرگی به نام "نانو بایو اینترنت داده‌ها" صحبت کرد که خلق خیره کننده‌ای از دانش بشری را بوجود می‌آورد. در سال 2019، 80 درصد از ترافیک داده‌های اینترنت تصویری است و هرچه جلوتر می‌رویم، عرصه تصویر اهمیت بیشتری پیدا می‌کند و در واقع قدرت خلاقیت انسان گسترش می‌یابد. انسان توانایی تبدیل کردن داده‌ها به واقعیت تصویری را دارد.

 

«زمان» اکنون قدرت‌مند و موازی شده است

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: ما با زمان قدرتمندتری مواجه شده‌ایم اما کاستی‌هایی در دوران ما وجود دارد. در کنار بروز این آسیب‌ها ظرفیت‌های زیادی در پرتو این زمان به وجود آمده است. وقتی زمان را به صورت خطی نگاه می‌کنیم، گذشته و حال و آینده در آن مطرح می‌شود و اتفاق‌ها به صورت یکی یکی رخ می‌دهد اما وقتی زمان را به صورت موازی نگاه می‌کنیم چند اتفاق می‌تواند به صورت همزمان رخ دهد. «زمان» اکنون قدرت‌مند و موازی شده است.

وی برای مثال قدرتمند شدن زمان، به نظام بانکی اشاره کرد و گفت: وقتی افراد به سامانه بانکی وصل می‌شوند، همه یک تقاضا دارند که همزمان انجام می‌شود.

 

 

 

رفع کَرب و هنر برداشتن رنج از دوش مردم با قدرتمند شدن زمان

به گفته حجت‌الاسلام عاملی همانگونه که قدرت انسان افزایش یافته، خلاقیت او نیز به صورت بی‌کران برای تسهیل امر زندگی انسان‌ها می‌تواند فراهم کند. آرمان انقلاب اسلامی، استقلال، آزادی و بروز اسلام در قالب جمهوری اسلامی بود که در قالب شاخصه‌هایی چون عدالت و رفع کرب و تسهیل زندگی مردم می‌تواند تجلی یابد. ثواب رفع کرب، هزار بار از حج گزاردن بیشتر است. باید هنر برداشتن رنج از دوش مردم را داشته باشیم و این هنر می‌تواند سبب عدالت نهادینه، ایجاد عدالت سیستمی، شفافیت در توزیع سرمایه‌های ملی شود.

 

سخنان رهبر معظم انقلاب درباره رهبری فضای مجازی

وی با اشاره به اینکه ما با یک نظام الگوریتمی جدید روبرو هستیم، تصریح کرد: باید از سواد الگوریتمی و سواد اطلاعات تصویری، سواد فرهنگی جدید و سواد مجازی صحبت کنیم. در سواد الگوریتمی فرد می‌تواند از صفر تا صد کارهای خود را ببیند و کار ناقص انجام ندهد. زیرا الگوریتم‌ها قدرت فرآیند کردن و قدرت مرحله به مرحله حرکت کردن را تامین می کنند.

الگوریتم یادگار خوارزمی است اما ما از این نظام استفاده نمی‌کنیم. داده‌ها توانایی الگوریتم شدن را فراهم می‌کنند که این قدرت بسیار خیره‌کننده و بزرگی است. رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند اگر می‌خواستم شغلی را انتخاب کنم حتماً رهبری فضای مجازی را انتخاب می‌کردم. زیرا ایشان اهمیت این حوزه را می‌دانست و همین نگاه سبب شد 20 سال قبل دستور تاسیس مرکز کامپیوتری علوم اسلامی را صادر کند.

حجت الاسلام عاملی گفت: در دستور حکم دوم شورای عالی فضای مجازی ایشان می‌فرمایند که جمهوری اسلامی باید تبدیل به قدرت سایبری در جهان شود. ما باید از قدرت آمریکا در این زمینه فراتر برویم زیرا آنها هم اکنون رفتار مردم دنیا را تحلیل می‌کنند و به اولویت‌های آنها دسترسی دارند. گوگل به سادگی این تحلیل را انجام می‌دهد. بنابراین ما باید بتوانیم ظرفیت‌های خود را بازخوانی کنیم.

وی تاکید کرد: با تصویری و داده‌ای شدن اطلاعات و الگوریتمی شدن داده‌ها ما با طبیعی شدن فضای مجازی در قالب فضای واقعی مواجه هستیم و فضای مجازی به عنوان واقعیتِ واقعیت یا واقعیتِ گسترده شناخته می‌شود. اگر فضای مجازی را به تربیت اسلامی و فرهنگ الهی در نیاوریم، گلایه‌های ما از این فضا زیادتر خواهد شد. این محیط داده‌ای است که بر مبنای هدایت ما جهت پیدا می‌کند، پس باید خلاقیت‌های الهی را در این مسیر متجلی کرد.

 

 

افزایش سواد رسانه‌ای به جای کنترل رسانه‌ای

حجت الاسلام عاملی در نتیجه‌گیری خود گفت: تبدیل تهدید به فرصت از ظرفیت‌های فضای مجازی و سواد اینترنتی امکانپذیر است. ما ناگزیر هستیم در حین رفتن در این مسیر، بسازیم و توانمندسازی جامعه یکی از همین ساختن‌هاست. اگر بخواهیم فضای مجازی را با کنترل ادامه دهیم، موفق نخواهیم شد. باید سواد رسانه‌ای گسترش یابد و کاربران بتوانند قدرت تشخیص خوب و بد را داشته باشند. وقتی فرزند یک خانواده بزرگ می‌شود دیگر نمی‌توان او را کنترل کرد، باید سواد رسانه‌ای داشته باشد تا آسیب‌ها را بشناسد. سواد رسانه‌ای اطلاعاتی یا تصویری است به صورت دانشی، مهارتی، حقوقی و تحلیلی این قدرت آسیب‌شناسی را به کاربران خواهد داد. سواد تحلیلی قدرت تشخیص بین خوب و بد را ایجاد می‌کند. سواد اطلاعات تصویری باید مبتنی بر جهان بینی الهی شکل بگیرد تا مسیر را مطمئن پیمود و انتخاب‌های برتر برای جامعه ایجاد کرد.

وی خاطرنشان کرد: تصویری کردن اطلاعات مبتنی بر فرهنگ ایثار و شهادت می‌تواند معنا و مفهوم عمیق و جاذبه‌های ارزشمند ایجاد کند و کسی برنده و انتخاب برتر است که بتواند تولیدات بهتری داشته باشد. امروز دنیای غرب در بحران اخلاق و تنهایی بسر می‌برد. در انگلیس وزیر تنهایی منصوب می‌شود زیرا جوامع تبدیل به جوامع تنهایی شده‌اند. در دنیای غرب هم امروز اطلاعات پاک و مبتنی بر فطرت الهی جاذبه دارد. اگر بتوانیم داده‌های پاک را در معرض دید جامعه بگزاریم، ما را انتخاب خواهند کرد. اما با جهان هنرنمایی تصویری روبه رو هستیم که باید قدرت هنر تصویری ما با جلوه‌های ویژه بتواند جاذبه ایجاد کند.

 

اینترنت ایران باید با اینترنت آمریکا متفاوت باشد

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: ما باید در این جهان داده‌ای و اطلاعات تصویری شده، بتوانیم یک اکوسیستم اسلامی - ایرانی بوجود بیاوریم. اینترنت یکی نیست و اینترنت‌های زیادی در جهان وجود دارند. اینترنت جمهوری اسلامی باید با اینترنت آمریکا تفاوت‌های خدماتی و حتی پلت فُرم‌های متفاوتی داشته باشد. اگر ما در پلت فُرم‌های آمریکایی که فضای عمل آنهاست زندگی کنیم باخته‌ایم.

حجت الاسلام عاملی در پایان اظهار داشت: در مطالعه‌ای اثبات شده بیان شده است، پردازش ذهن نسبت به تصویر 60 هزار بار قدرتمندتر از پردازش ذهن نسبت به متن است. به همین دلیل تصویر نسبت به متن ترجیح داده می شود. بنابراین ما در جهانی که قدرت پردازش قویتری در ذهن دارد باید قدرتمند باشیم و خلاقیت ما منجر به آن شود که آن جلوه‌های الهی در این فضا به نمایش گذاشته شود.

انتهای پیام/

چهار شنبه 15 اسفند 1397 11:35