جشنواره اینفوگرافیک به متن وفادار بود/ توصیه به هنرمندانی که برای شهدا کار می کنند

یونس شکرخواه، عضو هیات علمی دانشگاه تهران و یکی از داوران جشنواره «رسم سرخ» در مراسم اختتامیه این جشنواره گفت: گرافیک خبري، نقاشی نیست بلکه تبلور بصری عینیات است.
 
شکرخواه با اشاره به نقش گرافیک در خبررسانی اظهار کرد: دهه 60 یادداشتی برای روزنامه کیهان با این عنوان نوشتم که «چرا باید گرافیست ها در اتاق تیتر روزنامه ها باشند». این یادداشت به اهمیت کار گرافیست ها اشاره داشت.

وی افزود: در زمینه گرافیک خبری به دلیل حضور جوانان هنرمند در کشور نسبت به دنیا عقب نیستیم. گرافیک خبری سال 1982 در دنیا آغاز شد و در مقابل آن گرافیک اطلاع رسانی است که از دوره غارنشینی با کشیدن تصاویر توسط اجدادمان شروع شد. گرافیک خبري، نقاشی نیست بلکه تبلور بصری عینیات است.

این استاد روزنامه نگاری و ارتباطات بیان کرد: هنرمندانی که برای شهدا اينفوگرافي می کنند باید به این موضوع توجه داشته باشند که شهید یک فرد نیست بلکه یک خانواده و تبار است و بی دلیل به این مقام نرسیده است بنابراین شهید را به یک تک عکس تبدیل نکنیم. از بین آثار ارسالی به این جشنواره، بیشتر آثار به متن وفادار بود. به طور کلی نباید کیفیت را قربانی کمیت کرد.

سردبیر «همشهری آنلاین» با بیان این که تصویر هیچ محتوای ضعیفی را نجات نمی دهد و ما بايد کاری کنیم که کارهای قوی تولید شود، گفت: آقای فرید قاسمی (حافظه مطبوعات ایرانی) گنجی است که می تواند گرافیک خبری را به رخ بکشد و امیدوارم این گنجینه تاریخی اسناد خود را ارائه دهد.

 

 

آیین اختتامیه نخستین جشنواره اینفوگرافیک «رسم سرخ» صبح امروز سه شنبه چهاردهم اسفند ماه در تالار «سوره» حوزه هنری با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی شهیدی محلاتی، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران؛ حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن کاویانی راد، معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید؛ دکتر محبوب شهبازی، مشاورعالی و دستیار ویژه رئیس بنیاد شهید؛ بهاره کشفی، مدیرکل امور حقوقی و مجلس بنیاد شهید؛ مصطفی پرکره، مشاور رئیس بنیاد شهید؛ عباس کاهه، مدیرکل دفتر نمایندگی ولی فقیه در بنیاد شهید؛ مرتضی حسینی، مدیرکل امورهنری بنیاد شهید؛ اسکندر یارنسب، مدیرکل تبلیغات بنیاد؛ حجت الله امانی، مدیرکل حوزه ریاست بنیاد شهید؛ عادل مهری، مدیرکل دفتر دانش پژوهان و تشکل های شاهد و ایثارگر؛ مهدی ایزدی، معاون حقوقی و امورمجلس بنیاد شهید، جمعی از جانبازان و خانواده شهدا و اصحاب رسانه به همراه کارکنان معاونت فرهنگی بنیاد شهید برگزار شد.

 

 

 

 
چهار شنبه 15 اسفند 1397 11:21